WPROW.DO PRACY SOCJALNEJ Z ELEMI.METODYKI-dr A.GRZYWA-BILKIEWICZ
Rodzaje: - umowa ustna najbardziej rozpowszechniona powstaje ona w wyniku szczerej dyskusji i podczas dyskusji można też ją zmienić. Umowa pisemna po jej podpisaniu staje się zobowiązaniem i nabiera aspektu bardziej formalnego. Bez względu na rodzaj umowy wiąże ona instytucje pracownika socjalnego z podopiecznym.
Zalety umów- umowa pozwala na 1. Większą mobilizacje podopiecznego- ograniczenie czasowe narzucone na umowę sprzyja maksymalnej mobilizacji podopiecznego ośmiela go do działania i znajdowania szybkich rozwiązań problemów z którymi się boryka. 2. Przeciwdziała przejawą zależności- zaletą umowy pracy socjalnej jest ograniczenie zależności podopiecznego przeciwdziałanie tendencji pracy socjalnej do wydłużenia terapii oraz pomoc w ukierunkowaniu działania na obrany cel. 3. Pozwala osiągnąć szybko pozytywny rezultat ale przede wszystkim stanowi narzędzie- poczucie bezpieczeństwa i osiągnięcia szybkich rezultatów. Umowa socj. Precyzuje wzajemne oczekiwania i wymagania oraz ustanawia zakres podejmowanej pracy daje poczucie bezpieczeństwa zarówno podopiecznemu jak i pracownikowi socj. Z kolei to poczucie bezpieczeństwa zapewnia to że wiemy co robić i dokąd zmierzać pozwala to na skoncentrowanie energii na zadaniach które należy wypełnić.
4. niezbędne narzędzie do sporządzenia oceny osiągniętych wyników- umowa staje się cennym narzędziem na etapie dokonywania oceny gdyż uprzednio ustalone ceny zmiany oraz całkowity czas trwania działa umożliwiając wspólną ocenę zmian jakie zaszły.
Wad jeszcze nie mam.


  PRZEJDŹ NA FORUM