RACHUNKOWOŚĆ MAŁEJ FIRMY-dr B.SOWA
To tak na podsumowanie zapodam chyba lepszą wersje pytania nr 42 bardzo szczęśliwy (ta co tutaj jest to nie do końca mówi o tym co autor pytania miał na myśli)

Zasady ogólne polegają na opodatkowaniu dochodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej. Od początku 2009 roku mają zastosowanie dwie stawki podatku PIT, które wynoszą odpowiednio 18% - odnosi się do dochodów nieprzekraczających kwoty 85528 zł i 32% od dochodów powyżej tej kwoty. Przy skali podatkowej występuje kwota, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku.
Jeżeli podatnik w danym roku opodatkowywał dochody z działalności gospodarczej według skali podatkowej, to nie musi składać oświadczenia do urzędu skarbowego o wyborze tej formy na kolejny rok. Oświadczenie należy złożyć, jeżeli podatnik w danym opodatkowywał dochody z działalności w inny sposób, a od kolejnego roku zamierza przejść na opodatkowanie według skali podatkowej. W takim przypadku podatnik musi złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowania według skali podatkowej. Oświadczenie należy złożyć w terminie do 20 stycznia roku podatkowego.
Atutem opodatkowania dochodów według skali podatkowej są:
• możliwość potrącania kosztów uzyskania przychodów,
• możliwość skorzystania z pełnego katalogu ulg podatkowych, m.in. z odliczenia od dochodu darowizn czy odliczenia od podatku ulgi rodzinnej,
• możliwość rozliczenia podatku wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Minusem jest opodatkowanie wyższych dochodów wysoką stawką podatkową (32%).
Jeżeli jesteśmy opodatkowani na zasadach ogólnych
- wszelkie zdarzenia dokumentuje się w podatkowej Księdze przychodów i rozchodów
- lub podatek dochodowy od osób fizycznych i osób prawnych ustalany jest według ewidencji prowadzonych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Prowadzimy wówczas tak zwaną Księgowość pełną. Księgowość pełną wprowadza się wtedy, gdy prowadząc działalność osiągniemy w roku podatkowym przychód z działalności przekraczający 1 200.000 EURO


  PRZEJDŹ NA FORUM