RACHUNKOWOŚĆ MAŁEJ FIRMY-dr B.SOWA
51. Wadliwość podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
Ewidencję uznaje się za rzetelną i niewadliwą, również gdy: 1) niewpisane lub błędnie wpisane kwoty przychodów łącznie nie przekraczają 0,5% przychodu wykazanego w ewidencji za dany rok podatkowy lub przychodu wykazanego w roku podatkowym do dnia, w którym naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej stwierdził te błędy, lub
2) brak właściwych zapisów jest związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub zdarzeniem losowym, które uniemożliwiło podatnikowi prowadzenie ewidencji, lub
3) podatnik uzupełnił zapisy lub dokonał korekty błędnych zapisów w ewidencji przed rozpoczęciem kontroli przez naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej, lub
4) błędne zapisy są skutkiem oczywistej omyłki, a podatnik posiada dowody określone w § 3 – 5 i 7.

53. Deklaracje podatkowe i sposoby ich sporządzania w przypadku podmiotów prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi w terminie 20 dni od dnia jej założenia.
Przedsiębiorcy prowadzący KPIR powinni rozliczyć się z dochodów lub straty z działalności do 2 maja 2011. Data złożenia zeznania nie musi pokrywać się z datą zapłacenia podatku. Spis z natury, zwany także remanentem, jest dokumentem, którego obowiązek sporządzenia spoczywa na podatnikach prowadzących podatkową KPiR. Spis z natury wpływa na wyliczenie wartości kosztów za dany rok podatkowy i jest wykazywany w rozliczeniu rocznym. Do końca stycznia roku następnego po roku podatkowym należy złożyć PIT-28.

54. Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
Ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów powinna zawierać co najmniej:
● liczbę porządkową,
● datę nabycia,
● datę przyjęcia do używania,
● określenie dokumentu stwierdzającego nabycie,
● określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
● symbol Klasyfikacji Środków Trwałych (patrz definicje str. 23),
● wartość początkową,
● stawkę amortyzacyjną,
● kwotę odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy i narastająco za okres dokonywania tych odpisów, w tym także, gdy składnik majątku był kiedykolwiek wprowadzony do ewidencji (wykazu), a następnie z niej wykreślony i ponownie wprowadzony,
● zaktualizowaną wartość początkową,
● zaktualizowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych,
● wartość ulepszenia zwiększającą wartość początkową, datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia.
Nie podlegają objęciu ewidencją budynki mieszkalne, lokale mieszkalne i własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, których wartość początkową ustala się w sposób uproszczony.
W razie zmiany formy opodatkowania podatnicy, zakładając ewidencję, uwzględniają w niej odpisy amortyzacyjne przypadające za okres opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego lub podatku tonażowego. Gdy brak jest ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów

55. Ewidencją wyposażenia obejmuje się wyposażenie, którego wartość początkowa, w rozumieniu odrębnych przepisów, przekracza 1.500 zł. Ewidencja wyposażenia powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę nabycia, numer faktury lub rachunku, nazwę wyposażenia, cenę zakupu wyposażenia lub koszt wytworzenia, numer pozycji, pod którą wpisano w księdze koszt związany z nabyciem wyposażenia, datę likwidacji (w tym również datę sprzedaży lub darowizny) oraz przyczynę likwidacji wyposażenia. Podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego utracili lub zrzekli się prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym albo zakładają po raz pierwszy ewidencję wyposażenia, dokonują wyceny wyposażenia według cen zakupu lub według wartości rynkowej z dnia założenia ewidencji.

56 Ewidencja wynagrodzeń pracownika Podatnicy wypłacający pracownikom należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym, są obowiązani prowadzić indywidualne (imienne) karty przychodów pracowników, zwane dalej "kartami przychodów". Karty przychodów powinny zawierać co najmniej następujące dane: imię i nazwisko pracownika, Numer Identyfikacji Podatkowej, numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL), miesiąc, w którym nastąpiła wypłata, sumę osiągniętych w danym miesiącu przychodów brutto (w gotówce i w naturze), koszty uzyskania przychodu, składkę na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe), podstawę obliczenia zaliczki w danym miesiącu, razem dochód narastająco od początku roku, kwotę należnej zaliczki na podatek dochodowy obliczonej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, należną zaliczkę na podatek dochodowy, datę przekazania zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego
58. Remont a modernizacja-różnice i podobieństwa
Wydatki na remont przedsiębiorca może bezpośrednio zaliczyć do kosztów podatkowych, natomiast wydatki związane z ulepszeniem (modernizacją) środków trwałych podwyższają podstawę amortyzacji i zaliczane są do kosztów uzyskania poprzez odpisy amortyzacyjne – czyli w znacznie dłuższym czasie. Przypomnijmy, ze zgodnie z generalną zasadą dotyczącą kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo do zaliczenia do kosztów wszelkich wydatków, pod warunkiem wszakże, że istnieje ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (lub zabezpieczenia źródła przychodu). W razie sporu ciężar dowodzenia istnienia takiego związku spoczywa na podatniku.
59. Wadliwość podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
Ewidencję uznaje się za rzetelną i niewadliwą, również gdy: 1) niewpisane lub błędnie wpisane kwoty przychodów łącznie nie przekraczają 0,5% przychodu wykazanego w ewidencji za dany rok podatkowy lub przychodu wykazanego w roku podatkowym do dnia, w którym naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej stwierdził te błędy, lub
2) brak właściwych zapisów jest związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub zdarzeniem losowym, które uniemożliwiło podatnikowi prowadzenie ewidencji, lub
3) podatnik uzupełnił zapisy lub dokonał korekty błędnych zapisów w ewidencji przed rozpoczęciem kontroli przez naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej, lub
4) błędne zapisy są skutkiem oczywistej omyłki, a podatnik posiada dowody określone w § 3 – 5 i 7.
60. Podatek VAT – ewidencja dla potrzeb podatku naliczonego i należnego
Prowadzenie kont “Rozliczenie VAT naliczonego” i “Rozliczenie VAT należnego” jest niezbędne w przypadku wystąpienia czasowych różnic pomiędzy momentem powstania przychodu dla celów bilansowych oraz momentem powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT. Dotyczy to głównie czynności wykonanych w bieżącym okresie sprawozdawczym, przy których obowiązek podatkowy lub prawo do odliczenia podatku naliczonego występuje w okresie następnym.
Aby jednak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych i wykazać w sprawozdaniach finansowych VAT, należy wprowadzić konta: “VAT naliczony” i “VAT należny”.
Należy pamiętać, że na kontach “VAT należny” i “VAT naliczony” na koniec okresu sprawozdawczego nie może wystąpić saldo końcowe.
VAT NALICZONY – EWIDENCJA KSIĘGOWA
Podstawowe zapisy księgowe na koncie “VAT naliczony” są następujące:
1. VAT naliczony wykazany w fakturach z tytułu odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług podlegający odliczeniu w bieżącym okresie sprawozdawczym:
Wn konto “VAT naliczony”/Ma konto “Rozrachunki z dostawcami”
2. VAT naliczony wykazany w fakturach z tytułu odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług podlegający odliczeniu w bieżącym okresie sprawozdawczym:
Wn konto “VAT naliczony”/Ma konto “Rozliczenie zakupu”
3. VAT naliczony do odliczenia z tytułu importu towarów wykazany w dokumentach celnych:
Wn konto “VAT naliczony”/Ma konto “Rozrachunki publicznoprawne z urzędem celnym”
4. Przeksięgowanie VAT naliczonego w momencie spełnienia warunków dających prawo do obniżenia podatku należnego:
Wn konto “VAT naliczony”/Ma konto “Rozliczenie VAT naliczonego”
5. VAT należny stanowiący jednocześnie VAT naliczony na podstawie faktur wewnętrznych np. z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów:
Wn konto “VAT naliczony”/Ma konto “VAT należny”
6. Przeksięgowanie podatku naliczonego do odliczenia na koniec okresu sprawozdawczego:
Wn konto “Rozrachunki publicznoprawne z tytułu VAT”/Ma konto “VAT naliczony”.
VAT NALEŻNY – EWIDENCJA KSIĘGOWA
Podstawowe zapisy księgowe na koncie “VAT należny” są następujące:
1. VAT należny wykazany w fakturach z tytułu odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług:
Wn konto “Rozrachunki z odbiorcami”/Ma konto “VAT należny”
2. VAT należny na podstawie faktur wewnętrznych, stanowiący równocześnie VAT naliczony:
Wn konto “VAT naliczony”/Ma konto “VAT należny”
3. Przeksięgowanie VAT należnego w momencie powstania obowiązku podatkowego:
Wn konto “Rozliczenie VAT naliczonego”/Ma konto “VAT należny”
4. VAT należny obciążający koszty operacyjne np. import usług związanych ze sprzedażą zwolnioną od opodatkowania VAT:
Wn konto “Podatki i opłaty”/Ma konto “VAT należny”
5. VAT należny obciążający pozostałe koszty operacyjne np. darowizny towarów:
Wn konto “Pozostałe koszty operacyjne”/Ma konto “VAT należny”
6. VAT należny zwiększający cenę nabycia składnika aktywów, np. niepodlegający odliczeniu podatek należny przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu:
Wn różne konta aktywów/Ma konto “VAT należny”
7. Przeksięgowanie VAT należnego na koniec okresu sprawozdawczego:
Wn konto “VAT należny”/Ma konto “Rozrachunki publicznoprawne z tytułu VAT”.
61. Zasady ewidencji materiałów, a dowody księgowe
Konto 310 materiały
Dokumenty materiałowe
Obrót materiałami jak w każdym przedsiębiorstwie musi być udokumentowany. Nieważne czy to przyjęcie zakupionej dostawy, zwrot niewykorzystanych materiałów z produkcji czy tylko przeniesienie wewnętrzno- magazynowe. Wszelkie takie zdarzenia musza być udokumentowane odpowiednimi dowodami księgowymi.
Rodzaje dokumentów:
1. dokumenty przychodowe
Pz - ( przyjęcie materiałów z zewnątrz)
P - magazyn przyjmie
2. dokumenty rozchodowe
Rw ( pobranie materiału- rozchód wewnęntrzy)
W (magazyn wyda)
3. inne
Zw(zwrot materiałów)
Mn przesunięcie międzymagazynowe
Po (przyjęcie odpadu technologicznego)
EWIDENCJA MATERIAŁÓW
1. ewidencja ilościowa – prowadzi ją magazynier lub osoba przez niego upoważniona
2. Ewidencja ilościowo- wartościowa prowadzone z reguły w formie kartotek przebitkowych lub nieprzebitkowych ( jak ktoś ma czytelne notatki to proszę o poprawienie bo nie jestem pewna czy tak ma być) . W przekroju każdego magazynu układ kartoteki musi odpowiadać kartotece ilościowej prowadzonej w magazynie
3. Ewidencja wartościowa – może ją prowadzić na jednym koncie zbiorczym lub na kontach syntetycznych odpowiadających przekrojowi klasyfikacyjnemu roli materiałów w procesie wytworzenia ( np. materiały podstawowe, pomocnicze)
62. Rozchód/przychód materiałowy.
a. Wartość rozchodu materiałów ustala się w rachunkowości według jednej z następujących metod:
- stałych cen ewidencyjnych, skorygowanych o przypadające na rozchód materiałów odchylenia od cen ewidencyjnych,
- cen przeciętnych ustalonych w wysokości średniej ważonej cen danego materiału,
- zasady "pierwsze weszło - pierwsze wyszło", co oznacza, że rozchód materiałów następuje po cenach tych materiałów, które jednostka nabyła wcześniej,
- zasady "ostatnie weszło - pierwsze wyszło", co oznacza, że rozchód materiałów następuje po cenach tych, które jednostka nabyła najpóźniej.
b. Przychód materiałów w jednostce
Przychód materiałów w jednostkach i zakładach budżetowych pochodzi z następujących źródeł:
- z zakupu,
- z własnej produkcji i przerobu,
- z uzysków pochodzących z likwidacji środków trwałych i pozostałych środków trwałych,
- z centralnego zaopatrzenia i darowizn.
Wszystkie przychody materiałów powinny być odebrane, tzn. sprawdzone pod względem ilości i jakości. Natomiast materiały, które nie zostały przyjęte przez jednostkę, należy traktować jako depozyt dostawcy. Do momentu wyjaśnienia tej kwestii jednostka odpowiada za wartość i właściwe przechowywanie tych materiałów. Materiały mogą się znajdować w odbiorze, w magazynach lub komórkach, które je zużywają.


  PRZEJDŹ NA FORUM