RACHUNKOWOŚĆ MAŁEJ FIRMY-dr B.SOWA
30. Karta podatkowa- zakres podmiotowy, Zasady opodatkowania przychodów w formie karty podatkowej reguluje rozdział 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Kartę podatkową mogą opłacać prowadzący działalność samodzielnie, jak i w formie spółki cywilnej. Przy czym podatnicy prowadzący działalność w formie spółki cywilnej mogą być opodatkowani w formie karty podatkowej pod warunkiem, spełnienia określonych warunków dotyczących łącznej liczby wspólników oraz zatrudnionych pracowników.


Prowadzenie działalności w zakresie opisanym w następnym pytaniu jest konieczne, ale niewystarczające do opodatkowania kartą podatkową. Otóż na możliwość opodatkowania w omawianej formie ma wpływ m.in. forma zatrudnienia pracowników oraz korzystanie z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Przy prowadzeniu działalności opodatkowanej kartą podatkową można korzystać z usług osób zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, ale tylko w sytuacji gdy chodzi o usługi specjalistyczne (tj. czynności i prace nie wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące).

Podatników podlegających opodatkowaniu w formie karty podatkowej obowiązuje zakaz prowadzenia innej, pozarolniczej działalności gospodarczej, poza jednym z rodzajów działalności określonej w art. 23 powołanej ustawy. Podatnik powinien zatem wziąć pod uwagę, że rozpoczęcie dodatkowego rodzaju działalności skutkowało będzie utratą prawa do karty podatkowej. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Wynika z niego, że wyłączenie z opodatkowania w formie karty podatkowej nie nastąpi, jeżeli podatnik będzie:
• prowadził działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, w elektrowniach wodnych i wiatrowych, o mocy oddawanej do 5.000 kilowatów, oraz wytwarzania biogazu,
• osiągał przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu według skali podatkowej.

Równie ważne dla możliwości zastosowania karty podatkowej jest, aby małżonek podatnika nie prowadził działalności w tym samym zakresie.

Zastosowanie karty możliwe jest, jeżeli podatnik nie wytwarza wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym.

Na możliwość skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej nie ma wpływu wielkość osiągniętych ani przewidywanych przychodów. Nie ma bowiem powiązania przepisów dotyczących uprawnienia do opodatkowania kartą od wielkości uzyskiwanych przychodów. Z przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jednoznacznie wynika, ze limit przychodów do wysokości 250.000 euro dotyczy tylko i wyłącznie podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


  PRZEJDŹ NA FORUM