OPRACOWANE PYTANIA
Za nieuczciwą praktykę rynkową uznaje się w szczególności praktykę rynkową wprowadzającą w błąd oraz agresywna praktykę rynkową, a także stosowanie sprzecznego z prawem kodeksu dobrych praktyk, jeżeli działania te spełniają przesłanki okr. w ust.1.
Za nieuczciwą p.r. uznaje się też prowadzenie działalności w formie systemu konsorcyjnego lub organizowanie grupy z udziałem konsumentów w celu finansowania zakupu w systemie konsorcyjnym.

System konsorcyjny- prowadzenie działalności gosp. polegającej na zarządzaniu mieniem gromadzonym w ramac grupy z udziałem konsumentów , utworzonej w celu sfinansowania zakupu produktu na rzecz uczestników grupy.

W art. 5 NieuczPraktU wyliczono, kiedy za praktykę rynkową uznaje się działanie wprowadzające w błąd, „jeżeli działanie to w jakikolwiek sposób powoduje lub może powodować podjęcie przez przeciętnego konsumenta decyzji dot. umowy, której inaczej by nie podjął”. Ponadto:
- rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji,
- rozpowszechnianie prawdziwych inf. w sposób mogący wprowadzać w błąd,
-działanie zw. z wprowadzaniem produktu na rynek, które może wprowadzać w błąd w zakresie produktów lub ich opakowań, znaków towarowych, nazw handlowych oraz innych orzeczeń indywidualizujących przedsiębiorcę lub jego produkty, w szczególności reklama porównawcza,
-nieprzestrzeganie kodeksu dobrych praktyk, do którego przedsiębiorca dobrowolnie przystąpił, jeżeli przedsiębiorca ten informuje w ramach praktyki rynkowej, że jest związany z kodeksem dobrych praktyk.


  PRZEJDŹ NA FORUM